OPINIE Z ZAKRESU BADAŃ FIZYKOCHEMICZNYCH
Wydział ds. Badań Fizykochemicznych specjalizuje się w wykonywaniu opinii na zlecenie Sądów, Prokuratur oraz Policji. Wydział składa się z 2 laboratoriów do badań fizykochemicznych, w którym aktualnie zatrudnionych jest 5 osób, jedna z tytułem naukowym profesora, trzy z tytułem naukowym doktora, wszystkie wpisane na listę biegłych sądowych, opiniujących w zakresie chemii, toksykologii i farmakologii.
ZAKRES WYKONYWANYCH PRAC:
Badanie próbki krwi, moczu, ciałka szklistego, mięśnia na zawartość narkotyków, dopalaczy, alkoholu |
Badanie substancji (proszek, susz, płyn, tabletki, grzyby i in. na zawartość środków odurzających i substancji psychoaktywnych) |
Badanie próbki krwi, treści żołądka pod kątem wykrycia konkretnego leku |
Badanie mikrośladów (powłok malarskich, lakierów samochodowych, włókien) |
Badanie próbki krwi na zawartość karboksyhemoglobiny (tlenek węgla = CO) |
Badanie GSR (pozostałości po wystrzale z broni palnej pochodzące z dymu prochowego) |
Badanie mineralogiczne (gleboznawstwo) |
Wykonujemy zarówno badania samych substancji jak również badania krwi pod kątem określenia w niej zawartości środków psychoaktywnych (zakres analizowanych substancji wg załącznika nr 1).
Przeprowadzamy analizę jakościową (obecność substancji) jak również analizę ilościową (określenie stężenia danej substancji czynnej) badanej próbki.
CZAS OCZEKIWANIA:
Czas oczekiwania na opinię to około 2 tygodnie od momentu otrzymania materiału do badań. W sprawach PILNYCH - czas ustalany jest indywidualnie (do 3 dni roboczych).
DOSTARCZENIE DOWODÓW:
Materiał dowodowy można przesłać do Biura za pośrednictwem Poczty Specjalnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Istnieje też możliwość odbioru osobistego przez pracownika Biura po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
W każdej interdyscyplinarnej opinii konsultantem jest biegły z zakresu toksykologii, farmakologii lub medycyny sądowej.
Załącznik nr 1 - zakres analizowanych substancji psychotropowych i środków odurzających